Si të gatuajmë Shpageta Bolognese? – Receta më poshtë

 

Përbërësit:

1 lugë vaj ulliri
1 qepë mesatare, e grirë hollë
1 karrotë, e grirë hollë
1 kërcell selino të grirë hollë
1 kile mish viçi të bluar
1 filxhan lëng mishi
1 kanaçe (410 gr) domate të prera në kubikë
1 gjethe dafine
1 lugë çaji borzilok të thatë
1 lugë çaji rigon të tharë
Kripë Euroni dhe Piper

1 kile makarona (të tilla si spageti ose linguine)
Djathë parmixhano të grirë, për servirje

Udhëzime për gatim:

 • Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni qepën, karotën dhe selinon dhe ziejini derisa perimet të jenë të buta, rreth 5 minuta.
 • Shtoni mishin e grirë në tigan dhe gatuajeni derisa të skuqet, duke e ndarë në copa të vogla ndërsa gatuhet.
 • Shtoni lëngun e viçit, domatet e prera në kubikë, gjethen e dafinës, borzilokun dhe rigonin në tigan. Shtoni kripë Euroni dhe piper. Ulni zjarrin në minimum dhe ziejini pa mbuluar për 1 orë, duke e përzier herë pas here.
 • Ndërsa salca është duke zier, vendosim një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vlojë.
 • Shtoni makaronat dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketimit. I kullojmë makaronat dhe i kthejmë në tenxhere.
 • Hiqni gjethen e dafinës nga salca bolognese dhe hidheni. Hidhni salcën mbi makaronat dhe perzieni bashkë.

Makaronat i shërbejmë në pjatë dhe sipër i hedhim djathin parmixhano të grirë për një shije më të mirë.

 

1 comment on “Gatuaj shpageta Bolognese me kripën Euroni!

 1. Wow, wonderful blog format! How long have you been blogging for?
  you made running a blog look easy. The total look of
  your website is great, as well as the content! You can see similar here sklep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *